Układanie paneli

Układanie paneli podłogowych

Panele podłogowe charakteryzuje wytrzymałość i estetyka. Ich pielęgnacja nie jest wymagająca, dzięki czemu są wygodne w codziennym użytkowaniu. Większość osób przekonuje jednak szeroka oferta. Na rynku dostępne są panele zarówno drewniane, jak i laminowane. Pod względem parametrów, walorów estetycznych czy nawet cen – oferta jest naprawdę szeroka i każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Montaż paneli wbrew pozorom nie jest wcale prosty, jeśli ma zostać wykonany od początku do końca prawidłowo. Wymaga to odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Jeszcze przed ułożeniem paneli konieczne jest sprawdzenie poziomu podłogi, nierówności wynoszące więcej niż 3-4 mm na jednym metrze nie są dopuszczalne. Wówczas konieczne jest ich wyrównanie wylewką samopoziomującą. Niezbędne jest również sprawdzenie wilgotności podłoża betonowego za pomocą miernika. Wyznacza on, czy można układać panele.

Układanie paneli podłogowych rozpoczynamy od nałożenia folii paroizolacyjnej, która chroni przed wilgocią. Następnie wykonuje się podkład który wygłusza kroki i eliminuje nierówności. Panele należy układać prostopadle do okna, bądź jeśli okien w pomieszczeniu jest kilka – zgodnie z kierunkiem padania promieni słońca z okna znajdującego się naprzeciw drzwi. Dzięki temu widoczność łączeń paneli jest zminimalizowana. Jest wiele sposobów i zasad które towarzyszą prawidłowemu układaniu paneli, taka wiedza przychodzi jednak z doświadczeniem.

Montaż paneli podłogowych w Gorzowie Wielkopolskim z firmą Domuś

panele podłogowe gorzów

Samodzielne układanie paneli nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy. Wiąże się z dużym ryzykiem – pominięcie jakiegokolwiek kroku może spowodować, iż konieczne będzie układanie paneli od nowa. Warto więc powierzyć to zadanie profesjonalistom, wówczas będziemy mieć pewność, że panele zostaną prawidłowo ułożone.

Warto wspomnieć również o sezonowaniu paneli – należy robić to przed ich ułożeniem przez co najmniej 2 dni. Ma to największe znaczenie w zimę, gdy materiał jest zmrożony i chłonie wilgoć z otoczenia. W jaki sposób sezonować panele? Wystarczy rozłożyć je luźno na podłodze w oryginalnych opakowaniach. Ważne jest, by po rozpakowaniu sprawdzić każdy panel z osobna, czy przypadkiem nie posiada uszkodzeń, przebarwień bądź wad powłok. Nawet jeśli prawidłowo ułożymy, a później okaże się, że były one wadliwe – nic z tym nie zrobimy. Nie oddamy do reklamacji, gdyż będzie za późno. Konieczny będzie zakup nowych paneli i montowanie ich od początku. Na prawidłowe układanie paneli składa się jak widać wiele czynników, a sam ten proces nie jest wcale tak prosty, jak się wydaje.

Jesteś zaintersowany naszymi usługami? Zadzwoń już teraz!